Papilomy: příznaky, příčiny, diagnostika, léčba a prevence

Papilomy jsou malé kožní výrůstky, které se vyskytují na různých částech těla. Zvláště často jsou vidět na místech, kde je kůže vystavena tření (například na krku, v oblasti třísel atd. ). Existuje pouze jeden důvod pro výskyt takových výrůstků - to je lidský papilomavirus. Poměrně běžná infekce, která se v 90 % případů přenáší sexuálně. Je to tato patologie, která vyvolává výskyt papilomů v době snížení imunity nebo vystavení řadě nepříznivých faktorů.

Zvažme problém HPV podrobněji a podrobně pochopíme, jak stojí za to léčit papilomy a kdy stojí za to bít na poplach.

Důležité!

Informace v tomto článku by neměly být používány pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu. Pro správnou diagnózu a léčbu byste se měli vždy poradit s lékařem.

Způsoby infekce

HPV je skupina extrémně běžných a heterogenních virů obsahujících DNA, které postihují epitel kůže a sliznic. Podle statistik k většině infekcí dochází při pohlavním styku. Kromě toho může dojít k infekci jak během vaginálního sexu, tak během orálního / análního styku.

Bylo identifikováno a popsáno více než 190 typů papilomavirů. Každý z nich se liší o více než 10 % od nejbližšího příbuzného kmene, díky čemuž může být klinický obraz odlišný (nebo dokonce chybí).

Pacienti ve věku 18–24 a 25–31 let mají nejvyšší procento infekce HPV a návštěvy zdravotní péče. Například podle posledních statistik je asi 14, 5 % návštěv gynekologa u dívek ve věku 18–24 let spojeno s výskytem anogenitálních papilomů.

Velké procento infekcí se vyskytuje domácími prostředky - kontaktem s kůží nebo sliznicemi infikované osoby. Přítomnost prasklin, řezů nebo jiného poškození epidermis zvyšuje riziko infekce.

Často dochází k infekci během porodu – dítě se nakazí od matky při průchodu porodními cestami. Rovněž nelze vyloučit riziko samoinfekce. Vzniká v důsledku mechanického poškození pokožky (například při epilaci). V důsledku toho se objevují klinické projevy HPV, tedy bradavice.

Stojí za zmínku, že papilomavirus patří k antroponotickým patogenům, to znamená, že jeho přenos je možný pouze z člověka na člověka. Bylo zjištěno, že HPV buňky mohou nějakou dobu přetrvávat i v exfoliovaných kožních buňkách.

Lidský papilomavirus je jediný, který neproniká do krve, takže infekční proces probíhá bez zjevného zánětu. Po infekci patogen infikuje nezralé buňky bazální vrstvy, které následně pronikají do epiteliálních buněk. Infekci často usnadňuje přítomnost mikrotraumat nebo zánětů kůže a sliznic, protože to vede ke snížení lokální imunity.

HPV je v těle přítomen zpravidla chronicky a inkubační doba po infekci trvá několik měsíců až několik let.

Virus proniká do buňky a využívá buněčné systémy k produkci vlastních proteinů. Jsou syntetizovány proteiny, které podporují replikaci virové DNA. Virové buňky se vyvíjejí pomalu, ale postupem času může jejich syntéza vést k objevení se onkogenů, které se podílejí na imunitní odpovědi a zánětu. Právě tyto geny mohou v těle vyvolat zhoubné procesy. Životní cyklus HPV lze rozdělit do následujících fází:

 • zavedení viru do těla;
 • replikace DNA v buňkách bazální vrstvy;
 • transformace a malignita (maligní degenerace);
 • izolace virových buněk z povrchových vrstev epitelu (pravděpodobnost kontaktní infekce ostatních).
HPV očkování

Důvody vzhledu

Velmi často je lidský papilomavirus ve „spícím" stavu, to znamená, že nemá žádné vnější projevy. Virová DNA se nachází v epiteliálních buňkách ve volném stavu, proto je schopna produkovat virové částice. Tento proces je umocněn snížením imunity. Ve většině případů je průběh infekce asymptomatický vzhledem k fungování mechanismů buněčné imunity. To znamená, že vnější projevy infekce se vyskytují pouze v době snížení imunity.

Z tohoto důvodu je výskyt papilomů na těle obvykle spojen s dopadem řady nepříznivých faktorů, včetně:

 • Exacerbace chronických onemocnění.
 • Infekční choroby.
 • Metabolické poruchy.
 • Jiné pohlavně přenosné infekce.
 • Kouření, zneužívání alkoholu.
 • stavy imunodeficience.
 • Nemoci trávicího traktu.
 • Nedodržování pravidel osobní hygieny.
 • Špatná výživa.
 • Neustálý stres.
 • Další faktory, které snižují imunitu.

Zvýšené riziko hrozí u starších lidí, protože imunitní systém s věkem hůře funguje, a tak nedokáže ochránit před působením různých škodlivých organismů. Papilomy se také mohou stát běžným problémem u dětí infikovaných HPV. Nevyvinutá imunita dítěte se nedokáže vyrovnat s virem, což vede k různým projevům na kůži.

Pro ženy je těhotenství rizikovým faktorem. V tomto okamžiku dochází k přirozenému potlačení imunitního systému, v důsledku čehož se na různých částech těla objevují papilomy. Není tedy divu, že mnoho pacientek si přítomnost HPV uvědomí až při vyšetření v prvním trimestru.

Klasifikace papilomů

Papilomy se mohou objevit na kůži nebo sliznicích. Zpravidla jsou takové formace benigní, ale existuje určité riziko jejich maligní degenerace. Nemoc jako celek je charakterizována širokým rozšířením a opakujícím se průběhem, to znamená, že formace mohou zmizet a objevit se na nových místech.

Různé typy papilomaviru vedou k tvorbě různých kožních lézí. Nejběžnější možnosti jsou:

 • Jednoduché (vulgární) bradavice.
 • Plantární bradavice.
 • Ploché bradavice.
 • Vláknité papilomy (akrochordy).
 • Condylomy (anogenitální bradavice).
 • Choroidní papilom.
 • Papilomy z bazálních buněk.

Je třeba poznamenat, že klinické projevy HPV jsou častější u žen. Muži na druhé straně působí jako přenašeči viru a přenášejí jej prostřednictvím domácnosti nebo sexuálním stykem.

Samostatně stojí za zmínku, že všechny papilomy jsou obvykle rozděleny na formace s nízkým a vysokým onkogenním rizikem:

 • První skupina zahrnuje výrůstky, které se objevily v důsledku typů HPV, jako je 1, 2, 3, 5, 6, 11, 30 atd.
 • Ve skupině s vysokým onkogenním rizikem je třeba zaznamenat HPV 16, 18, 31, 33, 35 atd.

Takové rozdělení je však podmíněno, protože přítomnost viru první skupiny nezaručuje ochranu proti onkologii a přítomnost HPV z druhé kategorie také nepředstavuje 100% riziko rozvoje maligních procesů.

Příznaky vzhledu

Ve většině případů nemá HPV závažné příznaky, dokud se neobjeví formace. To je důvod, proč pacient nejčastěji nemá podezření na přítomnost takové nemoci. Podle statistik se lidským papilomavirem může nakazit až 90 % světové populace. Oficiální čísla jsou však mnohem nižší – potvrzenou diagnózu má jen asi 13–15 % populace. Zároveň se šíření infekce v posledních letech zvýšilo více než 10krát.

Novotvary se vyznačují rozpoznatelným vzhledem. Mohou mít tvar papily na úzké stopce nebo být ploché. Zpravidla jsou na dotek dost husté (někdy se ale najdou i měkké bradavice). Barva výrůstků se liší od světle růžové dužiny po tmavě hnědou. Je však třeba si uvědomit, že klinické projevy se liší v závislosti na typu HPV a lokalizaci formací:

 • Vulgární bradavice mají nejčastěji drsný povrch. Vyznačují se průměrem větším než 1 mm. Někdy jsou útvary poměrně velké a díky své blízkosti se navzájem spojují a tvoří rozsáhlé oblasti léze. Tyto bradavice se často nacházejí na dlaních a kolenou.
 • Příznakem dlaždicových papilomů je nepřítomnost změn barvy kůže, svědění nebo bolesti. Takové bradavice mají hladký povrch, ale navenek jsou stále docela rozlišitelné. Kromě toho se vyznačují hustou strukturou.
 • Vláknité papilomy se často nacházejí kolem očí, na krku, v podpaží a tříslech. Mají charakteristický vzhled - malé žluté hrbolky. Postupem času mění svůj tvar a stávají se podlouhlejšími, mohou být dlouhé až 6 mm.
 • Plantární bradavice se vyznačují malou velikostí a lesklým povrchem. Formace jsou lokalizovány, jak název napovídá, na nohou. Z tohoto důvodu mohou způsobit nepohodlí a bolest při chůzi. Často se kolem takových bradavic tvoří malé „dceřiné" výrůstky ve formě malých bublin.
 • HPV velmi často vyvolává výskyt anogenitálních bradavic (bradavic). Ve více než 90 % případů jsou takové novotvary způsobeny papilomaviry typu 6 a 11. Kondylomy se nacházejí na genitáliích, často způsobují nepohodlí a bolestivost.

Existují také specifičtější typy papilomů, které mohou být výsledkem jednoho nebo jiného typu HPV. Někteří lidé mají například Lewandowski-Lutzovy papilomy. Jsou vícečetné, nacházejí se na rukou a nohou, mají červenohnědý odstín a vyčnívají nad povrchem kůže.

Pacienti často vykazují subjektivní příznaky exacerbace viru. Mezi možné projevy patří následující:

 • Jednotlivé nebo vícenásobné formace ve formě papulí nebo skvrn na kůži a sliznicích.
 • Svědění a parestézie (porucha citlivosti) v postižené oblasti.
 • Bolestivost při sexuálním kontaktu (s výskytem anogenitálních bradavic).
 • Pálení a bolestivost kůže.
 • Trhliny, krvácení kůže v postižených oblastech.
odstranění papilomů

Možné komplikace

Na počátku 21. století se laboratorní diagnostické metody viru výrazně zlepšily, v důsledku čehož začal být HPV detekován častěji. To do jisté míry umožnilo ovlivnit šíření infekce a také lépe kontrolovat možné komplikace.

Ve většině případů jsou papilomy benigní, ale jejich vzhled by neměl být ignorován. Některé typy viru jsou považovány za onkogenní, což znamená, že mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Řada typů HPV vyvolává rakovinu děložního čípku, vulvy nebo pochvy a v některých případech se stávají viníky rakoviny konečníku a rakoviny penisu:

 • CC (cervikální karcinom) je po karcinomu prsu druhým nejčastějším zhoubným nádorem. Ve většině případů je tato patologie způsobena virem 16. a 18. typu. Na toto onemocnění u nás denně zemře více než 20 žen.
 • Rakovina vulvy a pochvy tvoří až 5 % případů ze všech anogenitálních maligních patologií. Každý 10. případ takové rakoviny je navíc spojen s HPV typy 6 a 11, které jsou považovány za nízkoonkogenní. Je pozoruhodné, že právě tyto odrůdy lidského papilomaviru nejčastěji způsobují anogenitální bradavice.
 • Rakovina konečníku je nejčastěji způsobena HPV typy 16 a 18. U žen se tato patologie vyskytuje téměř jeden a půlkrát častěji.
 • Rakovina penisu tvoří asi 0, 5 % všech onkologických patologií u mužů. Nejčastěji se příčinou onemocnění stávají papilomaviry 6. , 11. , 16. a 18. typu.

To znamená, že můžeme dojít k závěru, že většina komplikací HPV je způsobena stejnými typy virů, které vyvolávají výskyt papilomů na těle. Proto odborníci doporučují nezanedbávat léčbu v případě výskytu takových novotvarů.

Diagnóza papilomů

Pro diagnostiku HPV by se měl pacient objednat k dermatovenerologovi. Pokud se objeví byť jen jednotlivé bradavice, je vhodné vyhledat radu. Povinná schůzka se specialistou bude vyžadována v následujících případech:

 • Po zranění zůstala rána, která se dlouho nehojila.
 • Dochází k výtoku tekutiny nebo bolestivosti papilomu.
 • Dochází ke změně velikosti nebo barvy útvaru.
 • Objevuje se nepříjemný zápach nebo výtok hnisu.
 • V oblasti růstu dochází k vypadávání vlasů.

Lékař provede externí vyšetření, aby potvrdil nebo vyvrátil přítomnost papilomů. Rovněž se nelze obejít bez řady laboratorních testů, protože je důležité určit typ viru a jeho možné důsledky.

Nejčastěji jsou přiřazeny následující studie:

 • obecný rozbor krve;
 • krevní chemie;
 • metoda polymerázové řetězové reakce (PCR);
 • ve vzácných případech biopsie formací.

Základem diagnostiky je krevní test pomocí PCR. S jeho pomocí je možné odhalit přítomnost HPV, určit přesný typ viru a také to, zda onemocnění přešlo do chronicity.

U nás se dnes praktikuje přístup k diagnostice včetně preventivního screeningu. K jeho realizaci se používá PCR test na HPV, neboť i jednorázové provedení takového testu v průběhu života může předejít možným komplikacím infekce.

V případě potřeby jsou přiřazeny další metody výzkumu. Například pro kontrolu změn v epitelu děložního čípku, které by mohly být způsobeny HPV, se používá Pap test (cytologická mikroskopie buněk s barvením Papanicolaou). V rámci diagnostiky lze také provést rozšířenou kolposkopii nebo histologické vyšetření tkání odebraných z děložního čípku.

Pacientovi může být přidělena konzultace a vyšetření příbuzných specialistů: například alergolog, imunolog, urolog, chirurgický onkolog. Ženy často potřebují konzultovat porodníka-gynekologa, aby zjistily pozadí a dysplastické procesy děložního čípku, vulvy nebo pochvy.

Kromě toho se při diagnostice onemocnění souvisejících s HPV často používají další diagnostické metody:

 • klinicko-vizuální;
 • kolposkopický;
 • cytologické;
 • imunocytochemické;
 • histologické;
 • CT vyšetření;
 • ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) atd.

Léčba a prevence

Neexistuje žádný způsob, jak úplně léčit papilomavirus. To neznamená, že pacient nemusí konzultovat lékaře. Je důležité určit, jakým typem viru je pacient infikován, zda existuje riziko zhoubných novotvarů a proč se papilomy objevily právě teď (najednou má člověk jiné vážné zdravotní problémy). Kromě toho se ve většině případů léčí příznaky infekce, to znamená papilomy - jsou odstraněny. To pomáhá předcházet zranění a opětovné infekci.

Léčebný režim je vždy vybírán individuálně, protože musí brát v úvahu typ infekce, existující klinické projevy a individuální vlastnosti organismu.

Velmi často během diagnostiky pomocí PCR pacient zjistí přítomnost viru v těle, ale neexistují žádné klinické projevy. V tomto případě lze použít preventivní terapii s použitím cytostatik. S jeho pomocí je možné na chvíli zastavit vývoj viru a zabránit vzniku příznaků.

V případě, že má osoba papilomy, bude vyžadováno jejich odstranění. V moderní dermatologii se používá několik účinných metod, které umožňují odstranit formace v různých částech těla a sliznic. Nejčastěji používané postupy jsou:

 • Kryodestrukce. Technika odstraňování kapalným dusíkem. Dochází k dopadu na postižené oblasti těla, pod vlivem nízkých teplot odumírají tkáně formace, což umožňuje odstranit papilomy bez poškození kůže as minimálním rizikem infekce. Mezi výhody této techniky patří vytvoření omezené zóny nekrózy a absence poškození okolních tkání, protože kapalný dusík je aplikován aplikací na postižená místa. Proces obnovy epitelu však může být značně zdlouhavý.
 • Elektrokoagulace. Tato technika je založena na vystavení vysokofrekvenčnímu elektrickému proudu. Taková léčba papilomů se vyznačuje dostupnou cenou, ale může být velmi traumatická. Působením tepelné energie dochází k odpařování intersticiální tekutiny a koagulaci tkání. Díky tomu je možné eliminovat jednotlivé nebo vícečetné výrůstky na různých částech těla. Technika je poměrně jednoduchá na provedení, ale má některé kontraindikace.
 • laserová destrukce. Jedním z účinných způsobů odstranění papilomů a kondylomů je laserová expozice. Nejčastěji používaný vysoce intenzivní CO2 laser. Vlivem energie laserového záření se tkáně rychle zahřívají, což v nich vede k destruktivním procesům. Novotvar je jednoduše zničen odpařováním intersticiální tekutiny. Mezi výhody takového ošetření patří možnost bodové expozice a minimální traumatizace okolních zdravých tkání. Proces hojení je navíc rychlý a snadný, netvoří se žádné jizvy ani jizvy.
 • Radiochirurgie (odstranění rádiových vln). Jedná se o atraumatické odstranění papilomů incizí a koagulací tkání radionožem. Metoda je založena na vystavení rádiovým vlnám, které umožňují dosáhnout úplného odstranění novotvaru s minimálním nepohodlím a bez krvácení. Taková léčba HPV je považována za docela účinnou. Kromě toho je možné provést biopsii vzdálených útvarů.
 • Chirurgické odstranění. Nejtraumatičtější, a proto málo používaná metoda. Nejčastěji se používá k odstranění velkých oblastí lézí nebo při podezření na maligní degeneraci růstu, protože je možné provést biopsii odstraněných tkání. Během operace jsou odstraněny nejen papilomy, ale také část zdravých sousedních tkání. Po zákroku je nutná dlouhá rekonvalescence, hrozí i jizvy a jizvy.

V některých případech může být pacientovi předepsána další léková terapie. Často zahrnuje užívání cytotoxických léků, které zastavují dělení virových buněk. Je také možné vzít finanční prostředky na zvýšení lokální imunity a léčbu jiných chronických patologií. V posledních letech jsou do léčebného režimu často zařazována antivirotika s imunomodulačními vlastnostmi.

Pokud jde o lidové léky na léčbu papilomů u lidí, lze je nazvat neúčinnými a dokonce nebezpečnými. Ve většině případů takové metody eliminují formace pouze na chvíli - papilomy se mohou znovu objevit na stejném místě. Navíc takové metody nelze použít, pokud formace krvácejí nebo způsobují bolest.

Zvláštní místo v primární prevenci HPV a papilomů, které způsobují, má použití antivirových vakcín. U nás se k tomuto účelu používají 2 vakcíny, které umožňují chránit se před nejčastějšími typy viru (6, 11, 16 a 18). Nejlepším řešením je očkování před začátkem sexuální aktivity, tedy v době, kdy nedochází k potenciálnímu kontaktu s HPV. Taková vakcína samozřejmě nebude schopna zcela chránit před virem, protože k infekci může dojít i během porodu. Proto nezapomeňte na jednoduchá doporučení:

 • Vyhýbejte se příležitostnému sexu a nezanedbávejte antikoncepci.
 • Držte se správné výživy.
 • Dodržujte pravidla osobní hygieny.
 • Nepoužívejte hygienické prostředky jiných osob.
 • Chovejte se pravidelně na kontroly u lékařů.

Samotná přítomnost HPV v těle není důvodem k obavám nebo zahájení nekontrolovaného příjmu různých léků. To je však signál, abyste věnovali pozornost své imunitě, dodržovali zdravý životní styl a vzdali se špatných návyků. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, abyste věděli, jaké testy a jak často musíte podstupovat. Můžete tak předejít nebezpečným komplikacím infekce a dosáhnout dlouhodobé remise.

Pokud jste našli novotvary podobné papilomům, je lepší kontaktovat specializovanou kliniku. Zkušení dermatologové pomohou určit příčinu novotvarů na kůži a v případě potřeby zvolí způsob léčby!

Důležité!

Informace v tomto článku by neměly být používány pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu. Pro správnou diagnózu a léčbu byste se měli vždy poradit s lékařem.