Lidský papilomavirus (HPV): příčiny, příznaky, léčba a prevence

Ve světě je na každých 100 obyvatel infikováno lidským papilomavirem 6 až 40 v závislosti na regionu a věkové skupině. Předpokládá se, že se s ní během života setká 90 % lidí, ale mnozí se vyléčí sami. V některých případech však může HPV vést k tragickým následkům. Prozradíme vám, odkud tento virus pochází, jak ho léčit, proč je tak důležité podstupovat pravidelné kontroly a nezapomínat na prevenci.

Bradavice jsou hlavním příznakem lidského papilomaviru.

Co je to lidský papilomavirus

HPV je zkratka pro lidský papilomavirus. Zakořenuje v hlubokých vrstvách kůže a jeho reprodukce se provádí v horních vrstvách epitelu. Virus zachycuje buňku a narušuje normální mechanismus jejího dělení. V důsledku toho dochází k novotvarům. Jak vypadají, můžete vidět na fotce.

Typy HPV

U lidského papilomaviru je velmi důležité určit jeho typ. Díky genotypizaci HPV se předpovídá budoucí onemocnění. Pokud existuje více virů, pak onemocnění probíhá nepříznivě.

Lidský papilomavirus s onkogenními a neonkogenními genotypy

Podle projevů jsou viry rozděleny do následujících genotypů uvedených v tabulce:

typ HPV

Dopad na tělo

1, 2, 3, 4, 53 a 44

způsobují výskyt bradavic na ploskách nohou a jsou z onkologického hlediska bezpečné

10, 28 a 49

vyvolat tvorbu plochých bradavic

21 a 27

způsobit růst běžných bradavic na kůži (zřídka na sliznicích)

6, 11, 13, 16, 18, 31, 33, 35

vyvolat tvorbu genitálních bradavic a papilomů na genitáliích

30, 39, 40, 42, 43, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 61, 62, 67, 68, 69, 70

nejnebezpečnější typy HPV, které způsobují novotvary, které jsou klasifikovány jako prekancerózní

82

může způsobit rakovinu děložního čípku

58 a 66

nesou průměrné karcinogenní riziko

31, 45, 51, 56 a 66

jsou považovány za vysoce onkogenní, protože mohou způsobit rakovinný nádor. HPV typ 51 je u mužů vzácný, ale mohou přenášet infekci tím, že nakazí své partnerky. Tyto typy HPV jsou často označovány jako HRC (vysoké karcinogenní riziko).

Jak se HPV přenáší?

Papilloma virus se přenáší pouze z člověka na člověka. Hlavní cesta přenosu je sexuální. Je velmi snadné se jí nakazit, protože virové částice jsou zanedbatelné, a proto ani kondomy před nimi neochrání na 100 %, i když riziko přenosu poněkud snižují. Je také možné nakazit se polibkem nebo domácí cestou. Není imunní vůči HPV infekci a dětem (obvykle se vyskytuje během porodu).

Lidský papilomavirus: příznaky

Mnoho lidí žije s nemocí dlouhou dobu a neuvědomují si její přítomnost, zatímco s aktivním sexuálním životem jsou potenciálními přenašeči. Jak dlouhá je inkubační doba? Od 5 měsíců do několika let. Nejčastěji je onemocnění asymptomatické a po určité době se tělo uzdraví samo.

Sexuální kontrola a pravidelné kontroly u lékaře ochrání před infekcí HPV

Viry se aktivují z různých důvodů: snížení imunity, onemocnění, silný stres, po kterém se množí a projevují. Nejčastěji lidé objeví problém, když se na těle objeví drobné bradavičky, které jsou hlavním příznakem HPV.

Nepřímé příznaky lidského papilomaviru mohou zahrnovat:

 • pocit přítomnosti cizího tělesa v dutině ústní, hltanu, hrtanu, jícnu;
 • bolest během pohlavního styku;
 • špinění po pohlavním styku (pohlavní styk);
 • bolestivost během pohybu střev, stopy čerstvé krve ve výkalech (s rektální lokalizací).

Mezi ženami

Příznaky HPV u žen jsou výskyt genitálních bradavic. Jedná se o ploché tělesné nebo malé špičaté útvary na vnitřní straně pochvy, zevních stydkých pysků. Také se mohou jednotlivé nebo vícečetné bradavice objevit na pažích, nohách, hlavě, krku a dokonce i v ústech na sliznici jazyka. Jsou většinou nebolestivé. Dodejte více psychického a estetického nepohodlí.

Při infekci HPV se na paži nebo jiné části těla může objevit bradavice

U mužů

Při infekci nebezpečným virem u mužů je možná papulóza penisu a varlat. Jsou to růžové nebo žluté papilomy, které mírně vyčnívají nad kůží. Dalším nepříjemným příznakem HPV u mužů je Bowenova choroba. Jedná se o červené plakovité útvary, výrůstky na žaludu penisu. Papilomy se také mohou objevit na rukou, obličeji, chodidlech a dalších částech těla.

Diagnóza lidského papilomaviru

Nejjednodušší diagnostickou metodou je vizuální vyšetření pacienta. Kromě toho se provádí řada testů k identifikaci patogenu. Dnes existuje mnoho přesných způsobů, jak identifikovat nejen samotný fakt přítomnosti lidského papilomaviru v krvi, ale také zjistit, do jakého typu patří - nebezpečný nebo neškodný.

Krevní test na lidský papilomavirus

HPV testy

Obvykle gynekolog, urolog nebo dermatolog dává doporučení na testy, které musí pacient projít. Jaký seznam testů na HPV by měl být absolvován:

 • Histologie tkání- metoda je založena na odběru velmi malého vzorku tkáně, který je mikroskopem vyšetřen na přítomnost buněk napadených virem.
 • Kolposkopie- vizuální vyšetření děložního čípku pomocí speciálního přístroje (kolposkop).
 • PCR- metoda detekce DNA viru v krvi, slizničním výtěru nebo moči. Ve vzácných případech se materiálem pro analýzu stává plodová voda. PCR pomáhá určit celkovou virovou zátěž (míru závažnosti onemocnění).
 • Cytologické vyšetření- je odebrán a následně vyšetřen stěr z děložního čípku. Hlavním kritériem pro přítomnost papilomavirové infekce je přítomnost speciálních buněk - koilocytů a dyskeratocytů.

Nejpřesnější je ale test Digene. Metoda byla pojmenována po korporaci, která ji vyvinula. Pro výzkum se odebere výtěr z močové trubice nebo cervikálního kanálu. Během testu se analyzují fragmenty DNA, které určí kmen viru, jeho koncentraci a další ukazatele.

Lidský papilomavirus: léčba a léky

Mnozí se zajímají o: je možné vyléčit HPV navždy? Bohužel zatím neexistují léčebné režimy, které by dokázaly virus se 100% zárukou zabít. Výběr metody je určen typem HPV a patologií, kterou způsobil. Lidský papilomavirus se zpravidla léčí léky a nádory se chirurgicky odstraňují.

Injekce antivirového léku k léčbě HPV

Antivirotika

Speciální léky na lidský papilomavirus blokují jeho reprodukci a pomáhají posilovat imunitní systém. Taková antivirová činidla se vyrábějí v různých formách: tablety, injekční roztoky, krémy a masti, rektální a vaginální čípky.

Nejúčinnější léky na HPV jsou:

 • Balzám na bázi rostlinných extraktů, který pomáhá odstraňovat papilomy;
 • Sprej s aktivovanou kyselinou glycyrrhizovou, používaný proti vysoce onkogenním typům viru;
 • Imunomodulátor ve formě prášku pro intramuskulární injekci na bázi kyselého peptidoglykanu z bramborových klíčků;
 • Lokální imunomodulátor s interferonem alfa-2b, používaný ve spojení s jinými antivirotiky;
 • Inosin atsedoben dimepranol - imunostimulant ve formě tablet;
 • Imunomodulátor a antivirové činidlo na bázi alloferonu-1, které pomáhá zbavit se onkogenních a neonkogenních typů HPV;
 • Lék, který má lokální antivirový imunomodulační účinek, pomáhá při souběžných sexuálních infekcích;
 • Antiseptický stimulant, který lze použít zevně. Doslova se vžírá do infikovaných tkání a ničí parazitickou mikroflóru.

Na síti můžete také najít mnoho receptů na tradiční medicínu proti HPV. Můžete je však použít pouze po konzultaci s lékařem, jinak riskujete zhoršení situace.

Fyzioterapeutické a chirurgické metody

S výraznými příznaky lidského papilomaviru se léčba provádí fyzioterapeutickými metodami nebo chirurgickým zákrokem. Následující postupy pomohou odstranit novotvary.

Laserová terapie

Pomocí laseru jsou novotvary vypáleny a krevní cévy jsou kauterizovány, což eliminuje riziko sekundárních infekcí a zabraňuje krvácení. Jsou však možné následky, jako jsou těžké tepelné popáleniny a výskyt vlhké rány.

Postup pro odstranění papilomu z kůže laserem

Kryodestrukce

Různé novotvary jsou vystaveny kapalnému dusíku, v důsledku čehož jsou zničeny a mizí.

Radiochirurgie

Novotvary se odstraňují vystavením vysokofrekvenčním rádiovým vlnám.

Elektrokoagulace

Papilomy jsou vypáleny vysokofrekvenčním elektrickým proudem. Po sezení se v místě novotvaru vytvoří strup, který po pár dnech zaschne a odpadne a pod ním zůstává čistá kůže.

HPV a těhotenství

HPV v těle dívky se obvykle projevuje při oslabení imunitního systému, včetně těhotenství. K aktivaci viru v období porodu přispívá i zvýšený obsah pohlavních hormonů, na které reaguje. Mnoho žen zažije HPV poprvé a naposledy během těhotenství.

Lidský papilomavirus se často vyskytuje u těhotných žen

Lze bezpečně kombinovat HPV a těhotenství? Ve většině případů mohou, ale hodně záleží na typu viru. Například typy 6 a 11 viru vyvolávají výskyt genitálních bradavic na genitáliích matky. Jejich přítomnost může způsobit papilomatózu hrtanu u novorozence. Císařský řez však snižuje pravděpodobnost infekce 5krát.

Abyste minimalizovali možnost infekce během těhotenství, měli byste se na to připravit. Je nutné zvýšit imunitu a projít potřebnými testy, včetně testování na HPV. Pak bude plánování těhotenství úspěšné. Pokud jsou zjištěny problémy, znamená to, že musíte být léčeni před početím.

Prevence HPV

Metody prevence lidského papilomaviru zahrnují řadu klinických doporučení, která by měl dodržovat každý dospělý. Tyto zahrnují:

 • Kontrola sexuálního života - největší pravděpodobnost infekce nastává při neustálé změně partnerů. Je třeba připomenout, že HPV se přenáší také orálním sexem.
 • Chráněné pohlaví – kondomy nezaručují úplnou ochranu, protože částice HPV jsou velmi malé a mohou proniknout do materiálu. Ale ve většině případů snižují riziko přenosu na minimum.
 • Hygiena pro prevenci lidského papilomaviru
 • Osobní hygiena – nedovolte nikomu, ani lidem, které znáte, používat váš ručník.
 • Pravidelné návštěvy gynekologa nebo urologa – kromě vyšetření je nutné pravidelně absolvovat HPV screening (například v lékařské laboratoři).

HPV vakcína

Očkování pomáhá posílit imunitní systém a poskytuje spolehlivou ochranu proti lidskému papilomaviru. Nejúčinnější je to udělat před začátkem sexuální aktivity. K dnešnímu dni byly vyvinuty dvě vakcíny k ochraně proti HPV:

 1. Lék účinný proti typům 6, 11, 16 a 18 viru je ve většině států povolen a v některých z nich (Německo, USA, Francie) je zařazen do povinného očkovacího plánu.
 2. Lék na prevenci infekce 16 a 18 typy HPV prochází klinickými studiemi.

Očkování se provádí ve třech fázích. Interval mezi první a druhou injekcí je dva měsíce, závěrečná injekce se aplikuje po dalších čtyřech měsících. Účinnost v případě tří injekcí je 95-100%.

Vakcína proti lidskému papilomaviru

K dnešnímu dni existují důkazy, že aktivita vakcíny je udržována po dlouhou dobu a přeočkování není nutné. Mezi nežádoucími účinky při zavádění vakcíny, zarudnutí a otoku v místě vpichu, se rozlišuje mírné zvýšení tělesné teploty.

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje na vysokou účinnost a bezpečnost očkování proti HPV. Vždy je lepší nemoci předcházet, než s ní později bojovat.