Lidský papilomavirus: struktura, životní cyklus, jak se přenáší, prevence

lidsky papillomavirus

Jednou z nejčastějších infekcí je lidský papilomavirus. Zvažme jeho hlavní typy, riziko onkogenity, příznaky, metody diagnostiky a léčby.

HPV je pro lidský organismus vysoce specifická infekce z čeledi Papovaviridea, tedy papoviry podskupiny A. Jejím přenašečem je každý šestý člověk na planetě. Malý tepelně stabilní patogen dobře přežívá ve vnějším prostředí a je odolný vůči tepelným úpravám. Má vysokou schopnost infikovat vícevrstevný epitel: kůži, sliznice, sloupcový epitel plic, prostatu a cervikální kanál.

Medicína dnes zná více než 120 sérotypů viru, z nichž 35 postihuje kůži a sliznice. Některé sérotypy mají onkogenicitu, to znamená schopnost způsobit rakovinnou degeneraci postižených tkání.

 • Nízká onkogenita – 6, 11, 42, 43, 44, 73.
 • Vysoká onkogenita – 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68.

Jakmile se virus dostane do lidského těla, šíří se krevním řečištěm, proniká do DNA buněk a narušuje jejich normální fungování. Infikovaná buňka se začne aktivně dělit a růst, proto se na postižené oblasti objevují charakteristické výrůstky.

Podle lékařských statistik je infekce HPV nejčastější při přenosu během pohlavního styku. Jen za posledních 7–10 let se počet nakažených zvýšil více než 10krát. Onemocnění vyžaduje komplexní diagnostiku a léčbu.

Struktura lidského papilomaviru

HPV má malé viriony bez membránového obalu, s průměrem ne větším než 30 nm. To znamená, že jeho velikost je 5krát menší než u viru chřipky a HIV, které mají membránový obal. Genetický materiál papilomaviru je DNA, která obsahuje asi 8000 párů bází a mnoho proteinových sloučenin. Genom je dvouvláknová molekula plná histomů, tedy buněčných proteinů, které se účastní zhušťování DNA v jádře.

Geny viru kódují několik typů proteinů, z nichž každý plní ve svém životním cyklu specifické funkce. Existují rané proteiny (E), které jsou zodpovědné za regulační funkce a reprodukci infikovaných buněk, a pozdní proteiny (L), které plní strukturální funkce.

Za strukturu viru jsou zodpovědné následující typy proteinů:

 • E1-E8 – účastní se replikace DNA, syntetizuje se ihned po infekci. Projevují se zrnitostí pokožky, ve které se hromadí.
 • L1-L2 – tvoří strukturu viru. Jsou zodpovědné za tvorbu vnějšího obalu (kapsid), který proniká do stratum corneum epidermis.

Zvláště nebezpečné jsou proteinové struktury zapojené do onkogeneze:

 • E6 - vypíná nádorový supresor p53 zdravých buněk, způsobuje nadměrnou proliferaci buněčných struktur. E6 vede k prudkému poklesu p53 a degenerativním procesům.
 • E7 – váže Rb, tedy nádorový supresor zodpovědný za zpomalení enzymatických reakcí nekontrolovaného buněčného dělení.

E6 a E7 vedou k nekontrolovanému růstu buněk, což způsobuje tvorbu nádorů. V tomto případě protein E2 zastaví tento patologický proces, ale tato schopnost je ztracena okamžitě poté, co genom infikuje lidskou buňku.

Vzhledem ke své složité struktuře není snadné kultivovat HPV v laboratoři. Je to dáno tím, že virové částice se tvoří pouze v živých organismech nebo složitých organotypických kulturách, které jsou podobné lidským buňkám.

Životní cyklus lidského papilomaviru

Infekční proces a životní cyklus lidského papilomaviru jsou založeny na sebereplikaci infekčních virionů. Během normálního průběhu patologického procesu existuje úzký vztah mezi cyklem replikace virové DNA a životním cyklem infikované buňky v lidském těle. Papilomavirus narušuje replikaci buněčné DNA a stanovuje program pro reprodukci vlastních infikovaných buněk se zvýšenou infekční aktivitou.

V procesu inhibice replikace je vysoká pravděpodobnost změny cyklu infekce a její transformace na maligní nádor. Pokud je životní cyklus narušen nebo přerušen, produkce infekčních virionů se stává nemožnou.

V infikované buňce existuje HPV ve dvou formách:

 • Epizomální – nachází se mimo chromozomy infikované buňky, má nízké riziko onkogenity.
 • Integrovaná – virová DNA je integrována do buněčného chromozomu. Tato forma je maligní.

V závislosti na intracelulární formě infekce jsou možné následující možnosti průběhu infekčního procesu:

 • Skrytý (latentní) průběh – HPV v epizomální formě, ale nezpůsobuje patologické změny a nemá žádné klinické projevy.
 • Papilomy jsou infekce v epizomální formě. Počet buněk v bazální vrstvě se zvyšuje, což vede ke vzniku kožních výrůstků různé lokalizace.
 • Dysplazie – viriony jsou v epizomální a integrované formě.
 • Karcinom – virus je v integrované formě. Objevují se atypické buňky, což naznačuje vývoj maligních procesů v těle.

Inkubační doba od infekce do objevení se prvních příznaků se může pohybovat od ½ měsíce do několika let. V tomto případě je možné, že se v těle vyvine několik genotypů současně. V některých případech dochází k samoléčení během 6-12 měsíců po infekci, to znamená, že replikace virové DNA je narušena.

Jak se přenáší lidský papilomavirus?

HPV se přenáší z nemocného na zdravého člověka. K infekci dochází při blízkém kontaktu v domácnosti, při pohlavním styku nebo během porodu z matky na dítě.

Existují následující způsoby, jak se infekce dostat do těla:

 • Kontakt s infikovanou kůží nebo sliznicemi.
 • Použití osobních věcí infikované osoby.
 • Nošení obuvi nebo oděvu pacienta.
 • Návštěva saun, bazénů a dalších společných prostor s vysokou vlhkostí.

Podle lékařských statistik je nejčastější cestou přenosu HPV nechráněný pohlavní styk. V tomto případě dochází k infekci bez ohledu na typ kontaktu (vaginální, orální, anální). Virus se do těla dostává mikropoškozením sliznic a epidermis. Pokud se v ústech objeví výrůstky, může to znamenat infekci během líbání nebo orálního sexu. Muži infikují častěji ženy. V tomto případě je infekce možná pouze tehdy, pokud jsou na genitáliích papilomy a bradavice.

Při infekci z matky na dítě se papilomatóza přenáší intranatálně nebo při průchodu dítěte porodními cestami. U kojence se mohou objevit anogenitální bradavičnaté výrůstky a kondylomy na vnitřním povrchu hrtanu a hltanu, což komplikuje proces dýchání. K infekci může dojít i během laktace. Přenos viru z domácností je extrémně vzácný. To je způsobeno tím, že infekce existuje v prostředí krátkou dobu.

Vzhledem k tomu, že lidský papilomavirus není vysoce nakažlivý, dochází k infekci pod vlivem určitých faktorů:

 • Snížená obranyschopnost imunitního systému.
 • Porušení bariérových funkcí epidermis nebo sliznic.
 • Porušení střevní nebo vaginální mikroflóry.
 • STD (papilomatóza je sekundární infekce).
 • Exacerbace chronických onemocnění.
 • Častý stres nebo škodlivé pracovní podmínky.
 • Nedodržování pravidel osobní hygieny.
 • Užívání léků, které potlačují imunitní systém.

V průběhu života se člověk může nakazit několika genotypy infekce současně. Působení výše uvedených faktorů vede k aktivaci infekce. Infikované buňky se začnou aktivně množit a způsobují kožní výrůstky různých tvarů a lokalit.

Imunita

Dnes je papilomatóza jednou z nejčastějších onemocnění. Lidé se silným imunitním systémem mohou přenášet virus po dlouhou dobu, aniž by o tom věděli.

Právě imunita působí jako faktor ochrany těla před patogeny. Včasná imunitní reakce vede ke zničení patogenu, který nemá čas infikovat bazální buňky epitelu.

Existuje řada faktorů, které podkopávají imunitní systém a přispívají k infekci a aktivaci viru:

 • Časté respirační virové infekce a infekční a zánětlivé léze těla.
 • Intenzivní fyzická aktivita.
 • Psycho-emocionální stres a stres.
 • Hypotermie těla.
 • Zneužívání alkoholu, kouření a další špatné návyky.

Snížená imunita zajišťuje aktivní růst papilomatózních novotvarů. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se užívat imunomodulátory a vitamíny, které podporují rychlé zotavení a odstranění viru z těla.

Prevence lidského papilomaviru

Je mnohem jednodušší a důležitější jakékoli nemoci předcházet, než ji léčit. Prevence lidského papilomaviru je založena na zdravém životním stylu a posilování imunitního systému. Právě imunitní systém hraje při vzniku HPV infekce rozhodující roli. Při oslabení obranyschopnosti tělo slábne a vytváří příznivé zázemí pro infekční léze.

Prevence papilomatózy a dalších onemocnění spočívá v těchto jednoduchých pravidlech:

 • Zdravý životní styl.
 • Žádné špatné návyky.
 • Správná vyvážená výživa.
 • Chráněný sex a stálý partner.
 • Nedostatek stresu a jiných emocionálních zmatků.
 • Včasná léčba jakýchkoli onemocnění.
 • Očkování.
 • Pravidelné preventivní prohlídky u lékaře.

Výše uvedená doporučení se týkají prevence prvního stupně. Aby se zabránilo infekci HPV s vysokým karcinogenním rizikem, existují speciální vakcíny. Obsahují virové antigenní proteiny, pod jejichž vlivem tělo produkuje specifické protilátky, které pomáhají zničit infekci, když se objeví.

Existují také sekundární preventivní opatření, která zahrnují: vizuální a cytologický screening k detekci viru a sledování dynamiky jeho vývoje. Pokud jsou výsledky těchto testů pozitivní, je pacientovi předepsán komplexní soubor diagnostických testů. Zpravidla se jedná o PCR, biopsii, kolposkopii a řadu dalších metod.

Terciární prevence se provádí při infekci HPV s vysokým onkogenním rizikem. Pacient musí podstoupit cytologický stěr každých šest měsíců po dobu tří let po infekci. Pokud jsou výsledky negativní, test se provádí jednou ročně po zbytek vašeho života.

Očkování proti lidskému papilomaviru

Jednou z metod prevence papilomatózy je očkování. Očkování proti papilomaviru slouží k prevenci infekce HPV s vysokým karcinogenním rizikem – jedná se o 16. a 18. typ. Je vhodné očkovat před prvním pohlavním stykem, tedy v období dospívání od 16 do 23 let.

Je třeba mít na paměti, že pokud je virus již v těle přítomen, pak je účinek injekce nulový. Mnoho vědců se však domnívá, že podávání vakcíny již infikovaným pacientům usnadňuje virus a urychluje proces obnovy.

Při plném očkování podle zvláštního schématu lék podporuje tvorbu specifických protilátek proti viru v těle. Imunoglobuliny jsou detekovány u 100 % pacientů, kteří podstoupili očkování.

Použití kondomu k prevenci HPV

Hlavní cestou přenosu HPV je nechráněný sex s infikovanou osobou. Klinické studie prokázaly, že použití kondomu k prevenci papilomaviru je vysoce účinné. Při této metodě antikoncepce dochází k infekci přibližně ve 30 % případů. Riziko infekce při sexu bez použití kondomu je 90%. K přenosu HPV přes kondom dochází častěji po análním než vaginálním sexu.

Je třeba také vzít v úvahu, že patogenní mikroorganismy jsou přítomny ve všech biologických tekutinách lidského těla: sliny, hlen atd. Pokud má tedy jeden z partnerů výrůstky charakteristické pro onemocnění na ústní sliznici, pak je infekce možná ne nejen při orálním sexu, ale i při polibku.