Jak odstranit papilom

Odstranění papilomů je kosmetický postup, který lze provést téměř v každém lékařském centru. V současné době probíhá odstranění nežádoucích novotvarů v co nejkratším čase a je téměř bezbolestné. Dnes vám řeknu o moderních metodách odstraňování papilomů, jejich vlastnostech a nákladech.

profesionální odstranění papilomů

Co jsou papilomy

Lidský papilomavirus (HPV) je ve skutečnosti skupina virů, které infikují vnější vrstvu těla. Navzdory své společné podobnosti se HPV projevuje různými způsoby, i když sjednocující vlastností všech virů této skupiny je výskyt bradavic (papilomů) různých tvarů na kůži. A ačkoli samotný papilom je klasifikován jako benigní nádor a nepředstavuje žádné přímé ohrožení zdraví, jeho přítomnost může výrazně snížit vizuální přitažlivost člověka.

Ve většině případů se papilomy projevují výhradně jako kožní onemocnění šířené kontaktní metodou v domácnosti, ale HPV se může přenášet i sexuálně a probíhá jako pohlavně přenosná choroba způsobující genitální formy papilomů. V každém případě, když se na kůži objeví nepochopitelné útvary, podobné papilomům (bradavice, krtky), je lepší okamžitě konzultovat lékaře. Jelikož je zde estetická medicína bezmocná, je potřeba navštívit dermatologa.

Proč jsou nebezpečné

Papilomy (bradavice) jsou projevem aktivní virové infekce, která se rychle šíří sexuálním a domácím stykem prostřednictvím mikrotrhlin na kůži. Snížená imunita přispívá k infekci a aktivaci virů. Proto čím dříve odstraníte novotvar na kůži, tím lépe. Vyhnete se tak širšímu rozšíření papilomů (bradavic) na vlastní kůži.

Léčba papilomů doma se kategoricky nedoporučuje.

Zákeřný virus způsobuje nejen papilomy a bradavice, ale může se rozšířit i do vnitřních orgánů, což vede k vážnějším onemocněním.

Jaký je nejlepší způsob odstranění papilomů

K dnešnímu dni je nejúčinnější a nejšetrnější metoda rádiových vln na přístroji Surgitron, která vám umožňuje vyhnout se tvorbě jizev. Tato bezkontaktní metoda umožňuje lékaři odstranit pouze nemocné buňky bez ovlivnění okolní tkáně. Vysokofrekvenční vlny jsou absorbovány pouze intracelulární tekutinou novotvarů, díky čemuž je riziko poškození sousedních orgánů a tkání minimalizováno.

Mezi výhody Surgitronu patří kromě minimálního poškození tkáně a hojení bez jizvy: urychlení regeneračních procesů, sterilizační efekt rádiových vln a možnost odběru materiálu na histologické vyšetření. Definuje charakteristické rysy benigního, premaligního a maligního novotvaru.

Indikace:

 • poškození novotvaru
 • změny jeho tvaru
 • pokud krtek způsobuje nepříjemnosti, tře se o oblečení, nachází se na traumatické oblasti kůže nebo je příliš otevřený a zranitelný

Kontraindikace:

 • akutní stadium zánětlivých procesů
 • infekční choroby
 • cukrovka
 • epilepsie
 • glaukom
 • zhoubné novotvary

Metody odstraňování papilomů a bradavic

Když je stanovena přesná diagnóza, musíte začít bojovat s infekcí papilomavirem. Léčba musí být komplexní. Je nutné zvolit správnou terapii k potlačení viru v těle a odstranění papilomů nebo kondylomů. Dnes existuje několik produktivních metod, jak se těchto novotvarů zbavit, které jsou většinou nebolestivé, bezpečné a nezanechávají jizvy.

Lékařské odstranění (kauterizace)

Jedná se o odstranění pomocí léků. Novotvary na kůži se odstraňují pomocí těchto léků kauterizací. Nikdy to však nedělejte sami! – Neopatrné používání může způsobit popáleniny.

laserové odstranění

Při této metodě odstraňování papilomů a kondylomů jsou spáleny pomocí laserového paprsku oxidu uhličitého. Po zákroku většinou zůstává mikroskopická rána, která se zahojí do 3-4 týdnů. Odstranění probíhá precizně, bez poškození sousedních oblastí kůže. Rehabilitace jako taková není poskytována - kůže se obnoví sama, nejsou žádné jizvy. Laserem je možné odstranit jednotlivé i vícečetné útvary lokalizované na obličeji a těle, včetně citlivých míst (na víčkách, podpaží, v hrázi). Laserové odstranění se neprovádí při výskytu ran nebo lokálních zánětů kůže, s herpesem, celkovými infekcemi, těhotenstvím.

Odstranění papilomů kapalným dusíkem (kryolýza)

Metoda spočívá v krátkodobém vystavení papilomu velmi nízkým teplotám. Odebraná tkáň je zničena okamžitým zmrazením. Oblast kůže ošetřená dusíkem ztrácí citlivost a zbělá. K úplnému uzdravení dochází za 5-6 týdnů. Výhodou této metody je snadná tolerance zákroku pacientem, absence nutnosti anestezie a riziko jizev. Při odstraňování dusíku je však obtížné určit hloubku expozice papilomu nebo kondylomu.

odstranění rádiových vln

Tato nejnovější metoda využívá přístroj Surgitron. Hlavní pracovní částí přístroje je elektroda, což je tenké wolframové vlákno. V závislosti na potřebě hloubky expozice se volí různé elektrody.

Vysokofrekvenční rádiové vlny - od 3, 8 do 4 MHz - jsou soustředěny na konci elektrody. Novotvar je zničen kvůli energii, která ohřívá papilom zevnitř, aniž by poškodila okolní tkáně. Elektroda se zahřeje elektrickým výbojem a novotvar je okamžitě „odříznut" jedním pohybem.

Blízké tkáně pod vlivem ultravysokých teplot jsou jakoby kauterizovány, cévy jsou „utěsněny", což pomáhá vyhnout se ztrátě krve a nepříjemným následkům s tím spojeným. Neexistuje žádná bolest, sousední tkáně nejsou poškozeny. Dochází k rychlému hojení, po odstranění nejsou žádné stopy. To je nejlepší způsob, jak odstranit nejen papilomy a kondylomy, ale i jakékoli jiné kožní útvary.

Elektrokoagulace

Další běžná metoda odstraňování novotvarů, při které se destrukce patologické tkáně dosahuje jejím vystavením elektrickému proudu pomocí přístrojů ECHF. Ke zničení papilomů a kondylomů dochází pod vlivem vysoké teploty a v důsledku toho jsou také poškozeny sousední oblasti kůže. Elektrokoagulace je obvykle levná, ale může způsobit zranění a špatné hojení. Výhodou je, že u tohoto typu odstranění je možné řídit hloubku expozice pokožky.

Chirurgické odstranění pomocí skalpelu

Chirurgická excize se používá v případech odstranění velkých novotvarů. Odstranění probíhá na operačním sále v lokální anestezii. Při chirurgické excizi je zachycena i malá část zdravé tkáně. Po operaci se aplikují kosmetické stehy, které se dle individuální indikace po cca 7 dnech odstraňují. Při odstraňování novotvarů na obličeji se tato metoda používá pouze v případě nouze. Metoda je docela účinná při odstraňování maligních nádorů.

etnověda

Existují také lidové prostředky pro odstranění papilomů a kondylomů. Známou metodou je jejich ošetření šťávou z vlaštovičníku. K ochraně kůže kolem papilomu před spálením jedovatou šťávou této rostliny je mazána dětským krémem, poté se kapka léčivé kapaliny aplikuje do samého středu kožního nádoru.

Dalším prostředkem je nálev z pampelišek s alkoholem, vysušuje a dezinfikuje pokožku.

Květinové hlavy jsou pevně naplněny v malé skleněné nádobě a naplněny ethylalkoholem. Trvejte asi dva týdny, roztok je uložen na tmavém místě. Postižené místo promazávají až pětkrát denně. Je těžké říci, jak bezpečné a účinné jsou všechny tyto metody, takže je lepší nepokoušet osud a poradit se s lékařem.

Péče o pleť po zákroku

Po odstranění novotvaru se snažte nenamočit pokožku, neošetřujte ji lotiony, krémy, dekorativní kosmetikou.

V žádném případě neodlupujte krustu vytvořenou po proceduře!

To může vést k infekci rány, prodloužení doby hojení a znatelnému zjizvení. Po oloupání krusty je potřeba mladou pokožku chránit před slunečním zářením krémem s UV filtrem. To pomůže vyhnout se vzhledu stařeckých skvrn. Dokud kůrka úplně nespadne, nedotýkejte se tohoto místa žínkou.

Prevence výskytu papilomů a kondylomů

Jak bylo uvedeno výše, ve většině případů se virus přenáší sexuálně, vyhýbejte se proto náhodným vztahům, používejte bariérové metody antikoncepce. Přísně dodržujte pravidla osobní hygieny, protože je možná i "nákaza v domácnosti". Zdravý životní styl a silná imunita vám umožní vyhnout se výskytu papilomů a kondylomů. Kromě toho byste měli pravidelně podstupovat vyšetření a provádět testy - lidský papilomavirus může zůstat v těle po dlouhou dobu, aniž by se projevil.

Náklady na procedury

Před odstraněním novotvarů na kůži je nutné poradit se s dermatovenerologem, projít potřebnými testy a získat lékařský posudek. Teprve poté můžete přistoupit k postupu odstranění. To vše je žádoucí dělat na jedné klinice. Konečnou cenu procedur je nutné prověřit u specialisty.

Odstranění papilomu doma

Odstranění papilomů doma může být provedeno tradičním způsobem nebo pomocí technik tradiční medicíny.

 • Zmrazování dusíkem nebo kryodestrukce. V lékárně si můžete zakoupit speciální nástroj pro odstranění papilomů. Speciálními aplikátory se nanáší na čistou kůži v místě lokalizace bradavice. Lék by měl být aplikován tak, aby nedošlo k poškození okolní zdravé tkáně.
 • Moderní medicína nabízí další východisko ze situace - speciální proužky, které jsou impregnovány destruktivní kompozicí. Jeden z těchto proužků je na tři hodiny přilepen na oblast kůže, kde se nachází papilom. Poté se shora aplikuje vlhký tampon, kterým se proužek odstraní.
 • Další možnost: odstranění papilomů s celandinem. To neznamená trávu celandine, ale chemické složení, které má destruktivní účinek na strukturu papilomu. Říká se mu „horský vlaštovičník", aplikuje se aplikátorem na bradavici. Ten zčerná a po chvíli (v průměru to trvá týden) zmizí.

Odstranění papilomů lidovými prostředky je nejčastěji založeno na použití bylinných infuzí nebo částí rostlin. Například:

 • List aloe. Odebírá se zpravidla z rostlin, které dosáhly věku pěti let. Mladší rostliny jsou jako lék na papilomy k ničemu, nemají keratolytické složky. Pro ošetření se list podélně rozřízne a čerstvě naříznutý povrch se aplikuje na papilom. Fixuje se lepicí páskou po dobu čtyř hodin. Stejný postup se provádí po dobu deseti dnů.
 • Nálev z vlaštovičníku, vhodný na vodu i alkohol. Před aplikací nálevu se pokožka důkladně napaří. K tomu použijte teplé sodové koupele. Průběh léčby je asi týden.
 • Esenciální oleje, zejména čajovníkový olej, který má škodlivý účinek na samotnou příčinu onemocnění: lidský papilomavirus kvůli fytoncidním látkám v něm obsaženým. Po dobu dvou týdnů se na bradavici ráno a večer nanáší olej (neředěný).

Lidové léky na papilomy jsou prověřeny časem. Používali je naši předkové. Při odstraňování bradavice doma však věnujte pozornost jejímu tvaru, velikosti a barvě.

Pokud je papilom tmavý, černý nebo červený nebo je příliš velký, má zkorodovaný povrch nebo se nachází v oblastech pokrytých jemnou pokožkou, neměl by být odstraněn bez předchozí konzultace s dermatovenerologem.

Ještě lepší je, když po odstranění zůstane alespoň malá část papilomu, kterou lze odeslat na histologické vyšetření. Laboratoř vydá závěr o povaze procesu: benigní nebo maligní.

Po odstranění papilomu

Pamatujte, že pouhým odstraněním bradavic se virus z těla nevyloučí. Po dlouhé nebo nepříliš dlouhé době se papilomy mohou znovu objevit. To je způsobeno přítomností virových částic. Aby se virus zbavil po dlouhou dobu, měla by být provedena prevence. Jak to udělat?

Vitamínová terapie. Proveďte kúru trvající dva až tři měsíce se zaměřením na vysokou koncentraci zinku v přijatých vitamino-minerálních komplexech. Zinek inhibuje proces reprodukce virových částic. Lidský papilomavirus tedy jednou provždy zemře.

 1. Vysoce kvalitní osobní hygiena. Dobrá péče o pleť.
 2. Vyhněte se stresu, přepracování, normalizujte denní režim. Spánek by měl trvat alespoň osm hodin denně.
 3. Jezte naplno.
 4. Snažte se nepřechlazovat, první tři měsíce, nejlépe šest měsíců, se po odstranění bradavic vyhýbejte nachlazení.
 5. Zkontrolujte dysbakteriózu střevního traktu. Pokud ano, léčte probiotiky.
 6. Navštivte infekčního specialistu nebo imunologa. Lékař vám předepíše antivirotika, která stimulují imunitní systém.

Při přemýšlení o odstranění bradavice nejprve navštivte kompetentního odborníka. Papilomy s podezřením na malignitu se nejlépe odstraní na schůzce s onkologem. Takové útvary je nejlépe podrobit kontrolnímu histologickému vyšetření.