Proč se na krku objevují papilomy a jak se s nimi vypořádat?

Papilomy na krku jsou benigní novotvar, který nepředstavuje žádné nebezpečí, ale pouze dodává neestetický vzhled. Kromě toho vám neumožňují nosit žádné oblečení normálně - pokud je krk otevřený, pak jsou vidět a není to krásné; pokud je zavřený, mohou se otřít o materiál a způsobit nepohodlí. Mnozí proto hledají způsoby, jak tento kosmetický problém vyřešit. Ale musíme začít tím, že zjistíme důvody jejich vzhledu.

Příčiny patologie

Charakteristickým rysem této patologie je, že se formace objevují bez zjevného důvodu, po kterém se mohou vyřešit, zůstat nezměněny po dlouhou dobu nebo náhle zmizí. Ale každá událost je reakcí těla na přítomnost viru v ní. Do těla se dostává kontaktem přes epitel. Má více než 100 odrůd, z nichž některé mohou způsobit zhoubné novotvary. Tělo dospělého je však schopno se s tímto virem vyrovnat, ale růst buněk se zvyšuje za podmínek pro něj příznivých - se snížením imunity. Důvody jsou následující:

 • těžké nachlazení;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů;
 • stres, přepracování;
 • nadměrné vystavení ultrafialovému záření;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • dlouhodobé užívání antibiotik;
 • nedodržování hygienických norem.
nachlazení jako jedna z příčin papilomů

V důsledku snížené imunity se virus aktivuje a zabuduje se do epiteliálních buněk a začne růst v místě, kam virus vnikl. Silné nachlazení může způsobit, že se na krku objeví papilomy. Oblast krku je nejvíce náchylná k této patologii, což je usnadněno následujícími faktory:

 • pocení;
 • vystavení ultrafialovým paprskům;
 • usazování prachu;
 • tření s šátky, obojky.

Zpočátku může mít novotvar velikost zrnka máku a není nijak zvlášť rozlišitelný. Ale následně se jeho růst zvyšuje a může růst z 1 mm na 1 cm nebo více. Výrůstky mohou připomínat květák, přičemž horní část kůže ztmavne. V některých případech může dojít k poranění nohy. To ale situaci jen zhoršuje, růst se zvyšuje.

Klasifikace a typy

Při zvažování papilomů na krku lze rozlišit následující typy:

 • Filiformní papilomy. Zpočátku to vypadá jako malý nahnědlý hrbolek, který se následně natáhne na stopku a opře se o tělo. Vršek může být ve tvaru bradavky nebo slzy a barva může být také růžová, tělová nebo taupe.
 • Ploché papilomy. Ve vzhledu mají kulatý nebo oválný tvar, několik milimetrů v průměru a mírně vyčnívají nad povrch kůže. Neliší se od zbytku zdravé kůže. Když několik papilomů sroste do skupiny, mohou tvořit konglomeráty s nerovnými hranicemi.
 • Vulgární papilomy (běžné nebo bradavice). Jsou to kulaté výrůstky, které vystupují nad kůži a mají nahnědlou barvu.

Obvykle se jednotlivé útvary mění ve vícenásobné s vytvořením velkého shluku, proto jsou často poškrábány hřebíky a zraněny oblečením a šperky. Papilomy na krku se mohou zranit, což povede ke komplikacím.

Možné komplikace

Papilomy v podstatě nepředstavují žádné nebezpečí. V některých případech však mohou vést k různým druhům komplikací spojených s:

 • Zranění. Ke zranění může dojít v důsledku tření s oblečením, stejně jako při poškrábání nebo roztržení formace od základny. Nejčastěji se to děje u vláknitých papilomů, které způsobují krvácení.
 • Zánět. V důsledku nedostatečné hygieny, nadměrného pocení a nošení špinavého oblečení může dojít k virové infekci. V tomto případě se růst stává oteklým, hypertermickým a je cítit bolest.
 • Malignita. Degenerace papilomu na krku do maligního nádoru je poměrně vzácný jev. Není však možné zcela vyloučit vývoj takové situace s virovou tvorbou. Proto stojí za zmínku známky tohoto procesu: papilom zčerná, zvětší se, objeví se výtok ve formě ichor nebo hnisavé sekrece a bolesti.
poranění papilomů vedou ke komplikacím

Pokud je papilom zraněn a začne krvácení, je nutné navlhčit vatový tampon peroxidem vodíku a přiložit jej na ránu. To pomůže nejen zastavit krvácení, ale také dezinfikovat ránu.

Pokud je papilom zanícený, musíte se nejprve poradit s lékařem, abyste předepsali protizánětlivé, antivirové a antibakteriální léky. Pokud se objeví známky malignity, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem pro úplné vyšetření.

Klinické projevy

Onemocnění je kosmetického charakteru, takže jeho projev je viditelný pouhým okem. Růst se může lišit v závislosti na typu viru, který způsobuje tuto patologii. Ve vzácných případech se objevují nepohodlí, pálení a svědění. Pokud dojde k místní teplotě, bolesti a otoku útvaru, existuje možnost jeho zánětu nebo malignity. Abyste se o tom ujistili, měli byste se poradit s lékařem.

Diagnostické metody

Vzhledem k tomu, že projevy infekce lidským papilomavirem jsou zcela charakteristické vzhledem, nejčastěji lékaři mají pouze externí vyšetření. Některé typy papilomů však vyžadují důkladnější vyšetření.

Za prvé, před odstraněním papilomů z krku byste měli provést škrábání nebo nátěr, abyste otestovali přítomnost virových částic. K tomuto účelu se nejčastěji používá metoda polymerní řetězové reakce.

V tomto případě je detekován nejen samotný virus, ale také jeho typ. Tento bod je důležitý pro stanovení možnosti degenerace formace do maligního nádoru.

Po chirurgickém odstranění papilomu se provádí biopsie, která odhaluje specifické změny ve struktuře kůže a může potvrdit nebo vyvrátit vývoj onkologie pod vlivem papilomaviru. Dále je nutné zkontrolovat imunitu, která je jednou z příčin nádorů. Imunita je poměrně složitý systém a bez upřesnění diagnózy byste neměli používat léky, které ji „zvýší".

Možnosti léčby

Existuje několik způsobů léčby papilomů na krku:

 • chirurgické nebo hardwarové;
 • léčivý;
 • lidový

Hlavní je úplné odstranění výrůstků chirurgickou nebo hardwarovou metodou. Zbytek jde navíc. Ale zároveň byste je neměli zanedbávat, protože pomáhají zlepšit zdraví těla zevnitř.

Chirurgická nebo hardwarová léčba

K úplnému odstranění papilomů se používají následující metody:

 • Chirurgický. Papilomy na krku lze odstranit chirurgicky. Výhodou této metody je zachování těla papilomu, což vytváří příležitost k jeho studiu na buněčné úrovni. Ale je tu značná nevýhoda - zanechává stopy a malé jizvy. Provádí se v lokální anestezii. Tato metoda se používá v přítomnosti několika velkých formací. S více malými bude eliminace obtížnější a časově náročnější.
 • Laserová koagulace. Laser se upraví v závislosti na velikosti a typu útvaru, poté se vypálí. Nedochází ke krvácení, protože rána a poškozené cévy jsou pod vlivem zvýšených teplot utěsněny. Místo odstranění se pokryje krustou, která po čase sama zmizí. Při silném vystavení laserovému paprsku mohou zůstat poměrně hluboké jizvy, proto se doporučuje kontaktovat pouze kvalifikované odborníky.
 • Kryodestrukce. Tato metoda využívá nízkou teplotu, která ničí strukturu. Tekutý dusík se aplikuje bodově na papilom. Poté dochází k omrzlinám a odumírají nervové buňky. Postupně umírá, není jí dodávána žádná potrava. Po pár dnech odpadne. Hladká kůže zůstává na svém místě. V některých případech, kdy je kůže velmi citlivá na chlad, může zůstat malá jizva. Pokud pacient pociťuje pálení a bolest, pak je nutné ošetřované místo umrtvit.
 • Elektrokoagulace. Tato metoda využívá elektrický proud k vyhoření papilomu. Zároveň je řízena síla proudu a je zabráněno poškození okolní kůže. Ale je nutná lokální anestezie.
chirurgické odstranění papilomů

Léčba drogami

Kromě hlavní léčby ve formě úplného odstranění papilomů je nutná léková terapie. Mechanismus jejich působení je založen na baktericidních, antivirových účincích a destruktivních účincích na novotvary. Pro plný efekt musíte dodržet podmínky uvedené v návodu.

Nejúčinnější jsou následující léky:

 • přípravky obsahující kyselinu salicylovou;
 • extrakt z celandinu;
 • antiseptické léčivo obsahující stříbro.

Při použití externí terapie je bezpodmínečně nutné používat spolu s ní imunostimulační léky. To bude mít pozitivní vliv na celou terapii. Stojí za to připomenout, že papilomavirus je infekční onemocnění, které lze přenést na rodinné příslušníky. Pacient proto potřebuje používat individuální prostředky a předměty osobní hygieny, stejně jako přijmout opatření k posílení svého zdraví a ochraně své síly.

Tradiční metody

Alternativní medicínu lze použít pouze po konzultaci s lékařem a pokud po diagnóze není rakovina. K odstranění papilomů se často doporučuje používat šťávu z celandinu. Kauterizuje nádory a ty postupně odumírají. Tento produkt by měl být používán s opatrností, protože může způsobit popáleniny. Velké výrůstky mohou zanechat stopy.

tradiční metody boje proti papilomům

Můžete si vyrobit dresinky s Kalanchoe nebo aloe. Chcete-li to provést, přiložte odříznutou část listu na papilom a zajistěte jej náplastí. Denně měňte obvazy. Po 2-4 dnech tvorba postupně zmizí. Šťáva z celandinu je také jednou z lidových metod léčby papilomů na krku. Česnek nebo cibuli přiložte na výrůstek řeznou stranou dolů a zajistěte náplastí na 3-5 hodin. Aplikujte podobné pleťové vody každý den.

Z vlašských ořechů si můžete vyrobit mast. K tomu nasekejte zelené vlašské ořechy a přidejte k nim petrolej v poměru 2: 1. Směs promíchejte a umístěte na tmavé, suché místo po dobu 3 týdnů, poté sceďte a aplikujte na papilomy dvakrát denně. Tento produkt skladujte v chladničce.

Preventivní opatření

Preventivní opatření v tomto případě spočívají pouze v dodržování hygienických norem. To znamená, že byste neměli používat věci jiných lidí - ručníky, prádlo, oblečení atd. Musíte také posílit imunitu – cvičit, správně jíst a trávit více času na čerstvém vzduchu. Kromě toho stojí za to pamatovat, že papilomy nemůžete vázat nitěmi, odříznout je nebo je sami odtrhnout. To může vést k různým druhům komplikací.