Papilomy na těle a kůži: příčiny, příznaky, typy formací

papilomy na těle

Papilomy na těle způsobují nejen fyzické, ale i psychické nepohodlí u člověka. Jedná se o výrůstky, které mají nepříjemný vzhled. Mohou postihnout velké plochy kůže. V důsledku toho se člověk začne cítit zakomplexovaný a plachý vůči ostatním.

Proč papilomy rostou na těle?

příčiny papilomů

Není možné s jistotou říci, proč benigní novotvary vznikají. Důvody jejich vzniku jsou různé. Kožní papilom se tvoří v důsledku vstupu HPV do těla. To je hlavní důvod výskytu výrůstků na lidském těle. V důsledku toho se zvyšuje riziko rakoviny. To je důvod, proč se na těle objevují papilomy a o čem tělo signalizuje.

Lidé se často diví, odkud ten růst pochází. Ostatně k nákaze virem by v blízké budoucnosti nemohlo dojít. Pokud se objeví bradavice, neznamená to, že jste se nedávno nakazili HPV. Patogen se může projevit i několik let po infekci. Příčiny a faktory výskytu spočívají v oslabení imunitního systému.

Proč se objevují výrůstky a odkud ještě papilomavirus pochází? Novotvary mohou být způsobeny herpesem typu 2. Pohlavně přenosné choroby zvyšují riziko formací na genitáliích u dospělých pacientů. Navíc se jejich počet pod vlivem tohoto faktoru může zvýšit.

Proč a proč papilomy a kondylomy rostou na těle? Z nedostatečné osobní hygieny. A také když se do těla dostane houba. Další příčiny a faktory výskytu:

 • virus se projevuje při poškození nebo nedostatečné péči o epidermis;
 • přepracování, stres, deprese (zde se objevují nemoci různého typu);
 • příčiny papilomů (proč se tvoří) mohou být skryté za přítomnosti závislostí (užívání drog a alkoholu, kouření);
 • pokud se bradavice a jiné útvary na sliznicích a kůži začnou objevovat ve velkém množství, může to znamenat nachlazení;
 • pokud se objeví mnoho výrůstků, znamená to častou hypotermii;
 • hormonální nerovnováha, což je důvod, proč se bradavice tvoří a rostou;
 • HPV je způsobena prodlouženou terapií antibakteriálními látkami;
 • faktorem, který způsobuje mnoho novotvarů u žen, je zavedení nitroděložního zařízení;
 • kondylom se tvoří kvůli častým potratům.

Kód ICD (International Classification of Diseases) 10 je stejný pro všechny typy, typy a lokalizace. Všechny výrůstky jsou u lidí virového původu. Patří do skupiny „B".

Podle statistik je HPV pozorován u 80% světové populace. Mnozí jsou však pouze přenašeči infekce. Jak jsme viděli, pro formace existuje velké množství růstových faktorů. Nikdo si nemůže být 100% jistý, že se mu nevyvinou výrůstky. Proto je třeba pravidelně (dvakrát ročně) absolvovat diagnostiku na klinice.

Typy papilomů na těle

typy papilomů na těle

Je důležité vědět, jak vypadají různé typy výrůstků na končetinách a těle. Typy papilomů na těle lze vidět na fotografiích na internetu. To vám pomůže odlišit nebezpečné výrůstky na kůži od těch, které způsobují pouze estetické nepohodlí. Proto se určitě podívejte, jaké útvary jsou na těle na fotce.

Běžné papilomy

Běžné papilomy se také nazývají bradavice vulgaris. Tato odrůda je nejběžnější. Výrůstky se tvoří na těchto místech: trup, plosky nohou a chodidel, dlaně, prsty. Jedná se o malé papilomy bradavkového tvaru, které na začátku vývoje nepřesahují několik mm v průměru. Jak vypadá takový růst na kůži: mírně stoupá nad epidermis, má měkkou strukturu hlavy. Masový tón. Kořen růstu jde do hlubokých vrstev kůže, díky čemuž je nový růst vyživován krevními cévami a časem roste.

Filiformní papilomy

Vláknité papilomy u mužů a žen na těle dostaly své jméno kvůli podobnosti s okrajem a nití. Mají tenkou stopku, na které se zvedá hlava. Takové novotvary se zpravidla vyskytují u lidí po 45 letech na hrudi, krku a podpaží. Popis: hlava růstu má nažloutlý nebo narůžovělý odstín. Téměř nikdy nejsou vysoce pigmentované. V průběhu času rostou nitkovité novotvary.

Ploché papilomy

Ploché bradavice jsou téměř v jedné rovině s kůží. Tyto virové nádory svým vzhledem připomínají plaky a pouze mírně vyčnívají nad epidermis. Mají hustou strukturu a mají kořen. Bolest nastává při stlačení nebo poškození výrůstků. Bradavice se tvoří na obličeji, horních končetinách a genitáliích.

Špičaté papilomy

genitální bradavice

Typy papilomů na těle: špičaté papilomy

Genitální bradavice se tvoří na genitáliích a sliznicích. Navenek připomínají květák. Vyznačují se rychlým šířením. Jeden kondylom rychle roste a tvoří skupiny. Výrůstky jsou tenké a malé (ne více než 3 mm). Snadno se poškodí. V důsledku poranění dochází k další infekci.

Lewandowski-Lutzovy papilomy

Lewandowského-Lutzovy papilomy jsou velmi vzácné. Mohou být hnědé, červené, fialové. Mají reliéfní okraje. Takové novotvary jsou pro člověka nebezpečné. Následkem toho se u 1/3 lidí rozvine rakovina. Takové výrůstky se tvoří na rukou a nohou.

Plantární bradavice

Plantární bradavice se také nazývají ostnaté bradavice. Jedná se o běžný typ HPV. Obvykle se takové novotvary vyskytují v dětství a dospívání se sníženou imunitou, nošením těsné obuvi, nedostatkem hygieny, poraněním nohou atd. Zvláštností páteře je, že roste dovnitř. Na povrchu epidermis je pouze drsné místo, které splývá s kůží. Navenek připomíná obyčejný mozol.

Juvenilní bradavice

Juvenilní bradavice se vyskytují v dětství. Dítě se nakazí během nitroděložního vývoje nebo porodními cestami při narození. Když se takové výrůstky objeví na těle, ve většině případů nepředstavují hrozbu. Výskyt novotvarů na sliznicích (nejčastěji v hrtanu) může být smrtelný.

Papilomatóza

Papilomatóza je onemocnění, které způsobuje velké množství novotvarů. Mohou zcela pokrýt tělo, obličej, ruce. Tento patologický stav způsobuje morální a fyzické nepohodlí. Pokud se papilomatóza objeví na sliznicích a vnitřních orgánech, vše může být smrtelné.

HPV výrůstky jsou často zaměňovány s mateřskými znaménky. Krtci se mylně nazývají „papillomový nevus", „pigmentovaný papilom". I když s HPV nemají nic společného. Pokud máte na těle podivné hrbolky nebo skvrny, musíte se poradit s lékařem. Pouze on může určit, co to je, a v případě potřeby předepsat adekvátní léčbu.

Jsou papilomy nakažlivé?

Jsou papilomy nakažlivé

Jsou papilomy nakažlivé?

Vzhledem k tomu, že HPV je poměrně běžné onemocnění, okamžitě vyvstává otázka: jsou papilomy, kondylomy a bradavice na těle nakažlivé? Odpověď je ano. Patogenní mikroorganismus se přenáší z člověka na člověka. Virus může vstoupit do těla následujícími způsoby (proto se tvoří výrůstky):

 • sexuální;
 • kontakt-domácnost (zdrojem infekce mohou být osobní věci, nádobí, ložní prádlo atd. );
 • vertikální (patogen se přenáší z těhotné ženy na plod).

Riziko infekce je poměrně vysoké. Abyste se vyhnuli papilomům na kůži, musíte dodržovat preventivní opatření.

Proč jsou papilomy na těle nebezpečné?

Pacienti s diagnózou HPV se obávají nebezpečí různých typů papilomů na těle? Některé kmeny novotvarů mohou vyvolat rozvoj rakoviny. Rakovina zase vede ke smrti pacienta.

Papilomy se mohou šířit po celém lidském těle. To způsobuje pacientovi psychickou újmu. Stahuje se do sebe. Nemůže normálně komunikovat s ostatními, pokud má na těle mnoho bradavic.

Výrůstky (zejména mnohočetné) se snadno poraní. V důsledku toho může dojít k otravě krve a může začít zánětlivý proces. To je to, o čem lékaři mluví, když sami zakazují odstranit papilom.

Nyní se ukázalo, co jsou papilomy a proč jsou nebezpečné. Každý člověk také potřebuje vědět, jak se vypořádat s patologickým stavem a zabránit následným relapsům.

Diagnostika

Lékař stanoví předběžnou diagnózu po vizuálním vyšetření. K potvrzení je předepsána polymerázová řetězová reakce. Umožňuje určit kmen viru.

Kromě toho mohou být předepsány kolposkopie a cytologické testy. Někdy se provádí biopsie biologického materiálu z postižené oblasti. Pokud je detekován onkogenní kmen patogenního mikroorganismu, pacient bude muset podstoupit diagnostické testy dvakrát ročně.

Jak odstranit papilomy na těle

jak odstranit papilomy

Jak odstranit papilomy na těle

Lidé si často všimnou, že na jejich těle rostou papilomy, ale nevědí, co v tomto případě dělat. U jakýchkoli útvarů na kůži byste se měli poradit s lékařem. Pokud se na těle objeví papilomy, je to on, kdo rozhodne, co dělat.

Léčba HPV na těle není vždy nutná. Ve většině případů nezpůsobují žádné problémy. Pokud se přesto rozhodnete zbavit se bradavic, před odstraněním papilomů na obličeji a těle se poraďte se svým lékařem. Operace je nutná pouze v následujících případech:

 • výrůstky se nacházejí v oblastech, kde mohou být snadno zraněny;
 • rychle rostou a jejich počet se zvyšuje;
 • lokalizované na genitáliích;
 • změnit, způsobit bolest;
 • mají vysoké riziko onkogenity.

Jak se tedy zbavit výrůstků na těle a jak zastavit růst nádorů:

 • chirurgická intervence;
 • užívání antivirových léků;
 • kurz imunomodulátorů k posílení ochranných funkcí;
 • lidové prostředky;
 • speciální dieta.

Léčba HPV musí být komplexní. A také souhlasil s kvalifikovaným lékařem. Pouze v tomto případě bude možné porazit patogenní mikroorganismus. Pojďme si říci podrobněji, jak vyléčit nežádoucí výrůstky a jak zabránit jejich opětovnému výskytu.

Léky

Léky se používají k potlačení aktivity patogenu a posílení obranyschopnosti organismu. Úplně se zbavit HPV je nemožné. V těle bude vždy, ale při správné léčbě přejde do režimu „spánku".

Tablety, masti, roztoky nelze používat bez lékařského předpisu. Mohou vyvolat nežádoucí reakce.

Jak odstranit papilomy na těle

způsoby, jak odstranit papilomy

Jak odstranit papilomy na těle: odstranění laserem

Jak odstranit papilomy na obličeji a těle pomocí operace:

 • Laserové odstranění. Je považována za nejbezpečnější a nejúčinnější metodu. Během výkonu nedochází k přímému kontaktu s pacientem. Proto je riziko infekce rány minimalizováno. Akce se odehrává bez krve a bolesti. Po odstranění není nutná žádná speciální péče o pokožku.
 • Kryodestrukce. Tento postup se provádí vystavením bradavice kapalnému dusíku. Operace je bezbolestná. Papilomy zmrznou a spadnou. Tato metoda se používá pro růsty jakéhokoli typu, pokud jsou malé velikosti a množství.
 • Elektrokoagulace. V tomto případě je novotvar vystaven střídavému a stejnosměrnému proudu vysoké frekvence. Tato metoda je považována za zastaralou. Provádí se v lokální anestezii. Není to bezbolestné. Rány po operaci se hojí dlouho. Na jejich místě zůstávají jizvy a jizvy.
 • Radiochirurgie. Díky speciálním nástavcům radiového nože působí chirurg na výrůstek co nejpřesněji. Nepoškozuje zdravou tkáň. Postup po sobě nezanechává žádné stopy. Riziko relapsu je minimální.
 • Chirurgická intervence. Toto je zastaralá technika. Používá se velmi zřídka. Po operaci zůstávají jizvy. Vysoké riziko infekce a relapsu.

Odstranění papilomů na těle pomocí jakékoli metody má kontraindikace. Pouze vysoce kvalifikovaný lékař může předepsat nejúčinnější a nejbezpečnější postup.

Lidové recepty

jak odstranit papilomy pomocí tradičních metod

Jak odstranit papilomy na těle: lidové recepty

Alternativní léčba nepřinese výsledky, pokud se použije jako monoterapie. Může být použit pouze v tandemu s konzervativními metodami a chirurgickým zákrokem. Jakýkoli způsob je nutné dohodnout s ošetřujícím lékařem.

Šťáva z celandinu je dobrá pro papilomy. Měl by být používán s opatrností, bez dotyku zdravé pokožky. Doporučuje se také použití odvarů a infuzí léčivých bylin. Navíc je lze aplikovat nejen na samotný růst, ale také užívat vnitřně pro posílení imunitního systému.

Strava

Dieta pro bradavice a papilomy je zaměřena na posílení imunitního systému. Pokud je tělo silné, patogen se nebude moci aktivovat. Pokud máte papilomavirus, musíte dodržovat následující dietní pravidla:

 • vypijte alespoň 2 litry tekutiny denně;
 • potravinářské výrobky by měly obsahovat velké množství bílkovin a sacharidů;
 • Příjem tuků do těla by měl být mírný.

Jídlo pro papilomy na těle by mělo obsahovat minimum smažených, slaných a kořeněných jídel. Doporučuje se také vyvarovat se moučných výrobků, alkoholu a sody.

Prevence a prognóza

prognóza a prevence papilomů

Prevence a prognóza

Abyste zabránili infekci HPV, musíte se vyhnout promiskuitnímu sexu a používat při sexu kondomy. Nemůžete používat cizí nádobí, ložní prádlo, prostředky osobní hygieny ani koupelnové doplňky. Nenoste oblečení jiných lidí. Nepřijít do těsného kontaktu s nakaženými lidmi (objetí, polibky, dotyky atd. ).

Pokud dodržujete všechna doporučení a předpisy dermatologa, prognóza onemocnění je příznivá. Virus bude potlačen. Někdy dokonce dochází k samoléčení. Abyste zabránili jeho opětovnému projevu, pečujte o své zdraví a posilujte svůj imunitní systém.