Vlaštovičník na bradavice. Indikace pro použití. Jak jej správně používat

Článek hovoří o tom, jak celandin přispívá k vymizení bradavic. Jsou popsány vlastnosti a účinnost farmaceutických přípravků a také produktů připravených z této rostliny doma. Dozvíte se, jak správně aplikovat lék, abyste rychle a neškodně odstranili patologický výrůstek na kůži. Pokud se ukáže, že jste alergičtí na celandin, pak vám pomůžeme vyřešit problém s bradavicemi pomocí jiných léčivých rostlin.

Jak celandin ovlivňuje bradavice?

Vlaštovičník- jedovatá rostlina, ale tento faktor je důvodem, proč ji staří léčitelé začali používat k léčbě kožních onemocnění.S jeho pomocí lidoví léčitelé zachraňovali lidi před bradavicemi a jinými nevzhlednými výrůstky. Dnes již samotný název „celandine" vysvětluje vlastnosti této byliny. Čistí tělo, spálí tkáně patologických novotvarů svou šťávou.

Vlaštovičník je léčivá rostlina, která vás zbaví bradavic

Poznámka.Ještě dříve rostlina získala další přezdívky, mezi nimi: žlutá milkweed - kvůli žluté barvě šťávy rostliny. Chistukha - mast připravená z celandinu se dříve používala k odstranění akné a stařeckých skvrn z obličeje. Podtýnník - protože rostlina obvykle roste ve stínu živých plotů (pod týnem).

Při správném použití celandin neodvolatelně čistí tělo od nádorů a nepoškozuje zdravé oblasti pokožky. Kromě toho člověk necítí bolest, když míza rostliny spálí patologickou tkáň až ke kořeni. To vše se děje díky složkám obsaženým ve stéblech trávy a jejím mléce:

 • Vitamin C (kyselina askorbová) je silný antioxidant, zmírňuje záněty a zklidňuje pokožku.
 • Provitamin A (karoten) - hojí pokožku a dodává jí pružnost.
 • Kyselina jablečná, citrónová, jantarová - urychlují obnovu pokožky, vyrovnávají její barvu a poskytují antiseptický účinek.
 • Éterické oleje, hořčiny, pryskyřice, saponiny - tyto organické sloučeniny změkčují, čistí a znecitlivují pokožku, urychlují regeneraci jejích tkání.
 • Fytoncidy (přírodní antibiotika) – pomáhají čistit a hojit pokožku, ničí choroboplodné zárodky a viry.
 • Jedovaté alkaloidy (koptisin, chelidonin, protopin) způsobují chemické popáleniny a ničí tkáň bradavic.

Indikace a kontraindikace

Vlaštovičník se doporučuje při mnoha kožních onemocněních (ekzémy, svrab, akné), včetně bradavic a papilomů. Ale nezapomeňte, že absolutně všechny části rostliny jsou velmi jedovaté, takže byste je měli používat opatrně. Pokud mluvíme o léčbě chronických kožních patologií, například psoriázy, pak je nejlepší se o tom poradit s odborníkem.

Léčba bradavic může být prováděna nejen celandinem, ale také jinými stejně účinnými prostředky.

Lékaři doporučují, aby se léčbě šťávou z vlaštovičníku vyhýbaly těhotné a kojící ženy, lidé s postiženým nervovým systémem, astmatici a epileptici. Léčba celandinem je také kontraindikována pro děti do 3 let.

Lékárenské produkty

Lékařští vědci dosud úspěšně studovali vlastnosti mnoha léčivých rostlin. Celandine nebyl výjimkou. Výtažek z této byliny je hlavní složkou některých léčivých mastí a tinktur, které lze zakoupit v každé lékárně. Obvykle se za účelem odstranění bradavic a papilomů nakupují následující produkty.

Balzám na bázi celandinu

Přípravek má formu balzámu (nálevu). Kromě přírodní šťávy z vlaštovičníku obsahuje výtažky z provázku, hořce a rododendronu. Tyto bylinky mají protizánětlivý, antiseptický a vysušující účinek.

Jak používat:bradavici spaříme v horké vodě, pinzetou odstraníme volné úlomky odumřelé kůže. Poté navlhčete vatový tampon balzámem a přitiskněte na výrůstek, tyčinku na něm držte 10-12 minut. Dávejte pozor, aby se tekutina nedostala na okolní pokožku. Proceduru provádějte jednou denně, ne však více než 3 dny po sobě.

Výsledek:do 3 dnů bradavice zčerná a odpadne.

Lotion s celandinem

Tento lék na bradavice je oblíbený díky své snadno použitelné formě (ve formě fixy). Lahvička s fixem pojme 3-5 ml léku. Je vhodné si ji vzít s sebou na cesty, protože fixa má kompaktní rozměry a agresivní tekutina, kterou obsahuje, nevytéká.

Jak používat:Pokud je to možné, před použitím drogy napařte bradavici pomocí horké lázně nebo obkladu. Poté potřete vršek přípravkem. Postup provádějte jednou denně. V závislosti na velikosti nádoru může průběh léčby trvat 3-5 dní.

Výsledek:První změny zaznamenáte během 1-2 dnů poté, co začnete fixu používat. Nejprve se začne bradavice odlupovat. Poté ztmavne a úplně se zhroutí a na kůži nezůstane žádná jizva.

Poznámka!Lékárny prodávají stejnojmenný lék na bradavice. Na rozdíl od léků diskutovaných výše tento lék neobsahuje extrakt z celandinu. Jeho základem jsou žíravé alkálie - hydroxid sodný a draselný.

Jak si vyrobit vlastní lék?

Chcete-li si vyrobit vlastní extrakt nebo šťávu z vlaštovičníku, sbírejte rostlinu spolu s kořeny. Pokud ji použijete bez kořene, pak bude obsah alkaloidů (účinných látek ničících výrůstky) ve vámi připraveném léku nižší.

Bylinná část rostliny obsahuje asi 2 % účinných látek, zatímco její kořenový systém obsahuje minimálně 4 %. Měli byste také vědět, že extrakt (šťávu) z vlaštovičníku je nejlepší připravovat v období květu rostliny, kdy je v jejích stoncích hodně šťávy.

Pokud chcete odstranit bradavici, můžete si sami připravit prostředky z celandinu

Než začnete zpracovávat celandine, odstraňte kořen z půdy a rostlinu zcela opláchněte pod studenou vodou. Poté trávu zavěste do stínu, aby odtekla voda.

Výpis

Není možné připravit extrakt z celandinu doma, protože tento proces vyžaduje speciální vybavení. V lidovém léčitelství se extraktem rozumí vodný nebo lihový extrakt, který nemá o nic menší léčebný účinek než extrakt připravený tovární technologií. Příprava alkoholového extraktu:

Ingredience:

 1. Vlaštovičník.
 2. Vodka nebo měsíček.

Jak vařit:nasekejte trávu nožem (nezapomeňte nosit rukavice, jinak se nejen ušpiníte, ale také spálíte pokožku rukou). Naplňte rostlinou třílitrovou skleněnou nádobu. Naplňte ji až po vrch vodkou, uzavřete plastovým víčkem. Umístěte na tmavé místo po dobu 2 týdnů. Po uplynutí této doby lék přeceďte.

Jak skladovat:Směs uchovávejte na polici ve spíži nebo v lednici.

Jak používat:ošetřete bradavice lihovým extraktem 3-4x denně, dokud neopadnou.

Výsledek:Alkoholový extrakt z celandinu vysušuje patologické výrůstky, v důsledku čehož jejich tkáně odumírají a začínají se drolit.

Džus

Přísada:vlaštovičník.

Jak vařit: bylinku rozdrťte pomocí mlýnku na maso (pro získání více šťávy jí 2krát protáhněte vlaštovičník).

Vezměte kousek silné bavlněné látky, položte na ni dužinu a vymačkejte s ní šťávu. Výslednou tekutinu nalijte do skleněných lahví (nepřidávejte 5 cm k hrdlu), uzavřete zátkami. Šťávu umístěte na tmavé, teplé místo a sledujte ji, tekutina brzy začne kvasit (asi po 5-7 dnech).

Otevřete lahve a denně uvolňujte plyn. Postup opakujte až do konce kvašení tekutiny (kvasí cca 7 dní). Poté je šťáva připravena k použití.

Jak skladovat:Čistá šťáva by měla být uložena na polici chladničky. Pokud to není možné, pak je nejlepší přidat do šťávy vodku (50 ml vodky na 100 ml šťávy), čímž prodloužíte její trvanlivost.

Jak používat:Ošetřete bradavice šťávou z celandinu 3-4krát denně, dokud nezmizí.

Výsledek:již po 3-5 dnech léčby začne bradavice černat a kolabovat.

Olej

Ingredience:

 1. Suchý celandine.
 2. Rostlinný olej.

Jak vařit:nasekejte trávu a vložte ji do skleněné nádoby, zalijte teplým rostlinným olejem (předem vařte 1 hodinu v parní lázni). Hladina oleje v nádobě by měla být o 2-3 cm výše než tráva Nádobu uzavřete plastovým víčkem a nechte 1, 5 hodiny na teplém místě. Poté ji umístěte na 7 dní na chladné a tmavé místo. Jednou za 2 dny směs protřepejte. Směs přeceďte a přidejte další sterilní olej (1: 1).

Jak skladovat:Uchovávejte lahvičku s olejovou tekutinou na polici chladničky.

Jak používat:Olej nanášejte na povrch bradavic 3-4x denně.

Výsledek:bradavice začíná vysychat již 2. den léčby, po dalších 5 dnech zcela ztmavne a začne kolabovat.

Možnosti léčby

Bradavic na těle se můžete zbavit pomocí masti, oleje nebo nálevu, který lze snadno připravit vlastníma rukama z celandinové šťávy. Ale nejrychlejší způsob, jak odstranit bradavice, je kauterizovat patologické výrůstky mlékem čerstvě natrhané rostliny. Zvažme všechny možné metody léčby jednu po druhé.

Proces odstranění bradavice na prstu pomocí celandinové šťávy

Šťáva z čerstvě utržené rostliny

V létě lze bradavice léčit čerstvou šťávou z celandinu. Postup bude účinný, pokud budete léčbu provádět podle následujícího schématu:

 1. Patologický výrůstek spaříme ve slaném roztoku (na 1 litr vody 1 polévková lžíce jedlé sody a 1 polévková lžíce kuchyňské soli). Pokud je nádor umístěn na trupu, což je vzácné, proveďte zákrok pomocí horkého obkladu.
 2. Abyste se vyhnuli spálení zdravé kůže kolem bradavice, naneste na ni jakýkoli bohatý krém (v lepicí náplasti můžete udělat díru pro výrůstek a poté ji přilepit na kůži).
 3. Nalomte stonek trávy (nejlépe u samého kořene, tam je větší koncentrace účinných látek), bradavici namažte mlékem, které se objeví.

Proveďte postup kauterizace růstu ráno a večer, dokud neodpadne. Obvykle trvá 5-7 dní, než malý nádor (0, 5-1 mm v průměru) vyschne, a velký (2-3 mm nebo více) - asi 14 dní.

Glycerinová mast

K přípravě léku budete potřebovat glycerin (prodává se v lékárně) a čerstvou šťávu z celandinu (jak vyrobit takovou šťávu je popsáno výše).

Jak vařit:smíchejte šťávu a glycerin ve stejných poměrech.

Jak skladovat:Umístěte lék na polici chladničky, doba použitelnosti není delší než 6 měsíců.

Jak používat:Postup provádějte v noci. Připravte bradavici podle popisu v prvním receptu a poté na ni naneste mast.

Výsledek:při každodenním používání masti růst zmizí po 1-2 týdnech (doba léčby závisí na velikosti bradavice).

Poznámka!Mast nelze použít k léčbě výrůstků, které se nacházejí na poškozené kůži, jinak je možné, že se rána spálí, což může vést ke vzniku hrubé jizvy.

Olejový kompres

Zde je další recept na přípravu olejové medicíny z celandinu. Doporučuje se používat k výrobě obkladů, které se aplikují dlouhodobě k léčbě velkých bradavic.

Olej z vlaštovičníku pomůže účinně zbavit se bradavic

Ingredience:

 1. Čerstvý celandine.
 2. Olivový olej.

Jak vařit:trávu nasekejte nožem a naplňte jí skleněnou nádobu o objemu 0, 5 litru (nezhutňujte ji). Naplňte celandin olivovým olejem a nádobou pravidelně protřepávejte, aby olej vyplnil mezeru mezi větvemi rostliny. Sklenici uzavřete plastovým víčkem a umístěte na teplé a světlé místo na 2 týdny. Jednou za 2 dny nádobu protřepejte. Roztok přecedíme a uchováme v lednici.

Jak používat:Aplikujte náplast na kůži kolem bradavice, abyste zabránili jejímu vystavení lékům. Přeložte obvaz do malého čtverce, namočte jej do olejové tekutiny, přiložte na bradavici, navrch položte kompresní papír a zajistěte strukturu lepicí náplastí. Po 12 hodinách obvaz vyměňte a provádějte tak dlouho, dokud výrůstek neodpadne.

Výsledek:Pomocí olejového obkladu vyléčíte pokožku 5-7 procedurami.

Tinktura: celandin a propolis

Propolis (včelí lepidlo) doplňuje léčivé vlastnosti celandinu. V lidovém léčitelství se tato látka používá samostatně k boji proti patologickým výrůstkům. V tomto receptu přísada podporuje tvorbu zdravých buněk.

Tinktura z vlaštovičníku a propolisu k boji proti bradavicím

Ingredience:

 1. Vlaštovičník (stonky, listy).
 2. Vodka (měsíční svit).
 3. Propolisová tinktura (prodává se v lékárnách).

Jak vařit:projít trávu přes mlýnek na maso. Pomocí hustého hadříku vymačkejte šťávu z dužiny. Nalijte do skleněné nádoby, uzavřete víčkem a dejte tekutinu na chladné místo na 2 dny. Během této doby se kapalina usadí, nalijte ji do jiné nádoby. Přidejte k tomu vodku (50 ml vodky na 100 ml šťávy). Nádobu uzavřete víkem a umístěte ji na 3 dny na parapet.

Jak používat:vezměte 1 díl vlaštoviční tinktury a 4 díly propolisové tinktury, namočte tampon do vzniklé tekutiny a přiložte na 20 minut na bradavici (pokožku kolem ní chraňte náplastí). Proceduru provádějte ráno a večer.

Výsledek:Při pravidelném používání takových obkladů porost zmizí za 10-14 dní. Poté je terapie dokončena.

Alergie na celandine: co dělat?

Pokud se ukáže, že jste alergičtí na šťávu z celandinu, můžete místo toho zkusit použít recepty s použitím jiných léčivých rostlin k léčbě bradavic.

Byliny používané k odstranění bradavic při alergii na celandin

Kořen lékořice

Kořen lékořice obsahuje kyselinu glycyrrhizovou, kterou farmaceutický průmysl používá k výrobě léků na lidský papilomavirus (HPV – původce bradavic a papilomů). Kořen lékořice se prodává v lékárnách ve formě alkoholového nálevu.

Jak používat:navlhčete vatový tampon infuzí a přiložte na napařenou bradavici, držte 10 minut. Proceduru provádějte ráno a večer, dokud se pokožka nezahojí.

Výsledek:Při pravidelném používání lékořicové alkoholové infuze bradavice zmizí po 8-10 dnech léčby.

Olej z čajovníku

Tento produkt lze zakoupit v každé lékárně. S jeho pomocí lze bradavici vysušit během několika dnů.

Jak používat:bradavici spaříme ve vodě se sodou (1 polévková lžíce sody na 1 litr vody), naneseme olej pomocí vatového tamponu. Proceduru provádějte 2-3x denně.

Výsledek:Pomocí tea tree oleje se můžete zbavit velké bradavice za 8-10 dní.

Pelyňkový olej

Esenciální olej z pelyňku by měl být používán se stejnou opatrností jako šťáva nebo olej z vlaštovičníku. Rostlina obsahuje silné toxické látky, které mají destruktivní účinek na strukturu pokožky.

Jak používat:navlhčete vatový tampon pelyňkovým olejem, jemně jej přitlačte na bradavici a držte výrůstek 10-15 minut. Proceduru opakujte 3x denně.

Důležité!Pokud se bradavice nachází na citlivé oblasti těla (podpaží, genitálie), měli byste použít pelyňkový olej, předem zředěný olejem z čajovníku (1: 1), který zmírní účinek toxického léku na kůže.

Výsledek:V průběhu léčby není nutné bradavice vybírat, po 5-7 dnech léčby samy odpadnou.

Otázka odpověď

 • Proč není žádná bolest, když je bradavice „vypálena" celandinem?

  Rostlina obsahuje silné anestetikum (lék proti bolesti) – homochelidonin. Anestetikum proniká do povrchových vrstev kůže a okamžitě potlačuje její citlivost. Proto je odstranění bradavice bezbolestné.

 • Jak zkontrolovat, zda jste alergičtí na šťávu z celandinu?

  Rostlinnou šťávu zřeďte vodou (1: 1), poté aplikujte na kůži vnitřní strany lokte. Pokud se na kůži neobjeví do 5-7 minut alergická vyrážka (místo malých červených pupínků), pak je pro vás vhodná léčba celandinem.

 • Proč krém na bázi celandinu nepomohl zbavit se bradavic?

  Krémy s výtažkem z vlaštovičníku jsou šetrné produkty, které nemohou poškodit pokožku, ale také nemohou spálit tkáň bradavic. Doporučují se aplikovat na oblasti kůže postižené výrůstky za účelem změkčení, hojení a zmírnění zánětu. Obvykle se takové prostředky nezbaví bradavic.

 • Po použití pleťové vody s výtažkem z vlaštovičníku se kůže kolem výrůstků silně zanítila, můj zdravotní stav se prudce zhoršil a teplota se zvýšila. Co by to mohlo být?

  V takovém případě zrušte léčbu celandinem. Můžete být alergický na tento lék. Navštivte svého lékaře.

  Lotion s extraktem z celandinu pomáhá nejen zbavit se bradavic, ale také pomáhá při léčbě papilomů.

 • Bradavice na rukou byly úspěšně odstraněny, ale po 2 měsících se znovu objevily. Proč je jich víc než dřív?

  Musíte být vyšetřen imunologem, možná máte oslabený imunitní systém a vaše tělo si s virózou neví rady. Specialista předepíše léčbu, po které s největší pravděpodobností bradavice zmizí samy.

Co si zapamatovat

 1. Vlaštovičník je jedovatá rostlina, proto by se měl používat opatrně i k vnějšímu ošetření.
 2. Lék na bradavice na bázi celandinu lze zakoupit v lékárně nebo si jej můžete připravit sami doma.
 3. Je třeba aplikovat celandin na bradavici bodově, jinak můžete spálit kůži kolem růstu.
 4. Před použitím celandinové šťávy nebo oleje je lepší zakrýt kůži kolem bradavice obvazem.
 5. Pokud se po celandinu kůže pod bradavicemi velmi zanítí a teplota se zvýší, pak s největší pravděpodobností jste alergičtí na lék, ukončete léčbu. Kontaktujte svého lékaře, pomůže vám vybrat správný lék.